Przelew bankowy

Strona główna » Przelew bankowy

Przelew bankowy jeszcze kilka lat temu to operacja możliwa do zrealizowania tylko na poczcie lub w oddziale banku. Przelew bankowy był typowym zleceniem pieniężnym z jednego rachunku bankowego na drugi. Adresat przelewu bankowego mógł wybrać odbiorcę oraz kwotę wpłaty. Przelew bankowy tradycyjną metodą był swojego czasu innowacją dla obywateli Polski, którzy w końcu mogli przekazywać sobie pieniądze w sposób wygodny i dość sprawnie.

Przelew bankowy

Przelew bankowy od jakiegoś czasu jest również dostępny w wersji internetowej. Oferuje znacznie szybszy czas realizacji i jest powszechnie używany przez dużą większość obywateli Polski. Przelewy bankowe w 2024 roku oferują praktycznie natychmiastowy czas księgowania w zależności od banku i pośrednika transakcji. To dzięki przelewom bankowymi jesteśmy w stanie oddać pieniądze znajomemu lub zrobić szybkie zakupy przez internet.

Przelew bankowy w dowolnej walucie

Przelewanie pieniędzy przez przelew bankowej jest wygodne i możliwe w dowolnej walucie, lecz z pewnymi ograniczeniami. W zależności od tego, gdzie klient posiada swoje konto bankowe, to na takich zasadach będzie mógł zlecać przelewy. Można zlecać płatności w swojej walucie prowadzonego rachunku lub w zagranicznej walucie z odpowiednim przewalutowaniem i ewentualnymi prowizjami.

Banki pozwalają na realizację przelewów w wielu popularnych walutach świata. Oczywiście, polskie banki głównie będą operować na walucie polskiego złotego, jednak pozwalają użytkownikom tworzyć i prowadzić rachunki w zagranicznych walutach, na przykład takich jak, USD i EUR.

Jak korzystać z przelewów?

Z reguły korzystanie z przelewów bankowych jest możliwe tylko dla osób, które posiadają swój indywidualny rachunek bankowy. Właśnie z pomocą rachunku bankowego jest możliwe zlecenie przelewu do innego użytkownika w tym samym banku lub w innej instytucji z pomocą indywidualnego numeru konta bankowego.

Skoro wymagane jest posiadanie rachunku bankowego, to wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można go założyć. Oto nasz autorski poradnik, jak założyć swoje konto w banku, by móc korzystać z przelewów:

  1. Należy wybrać konkretny bank z najlepszą ofertą dostosowaną do Twoich potrzeb.
  2. Należy wybrać się na spotkanie w siedzibie banku lub znaleźć ofertę banków w internecie.
  3. Z pomocą specjalnego formularza należy utworzyć swoje konto klienta. W tym celu wymagane będzie przedstawienie swojego dowodu osobistego i innych danych kontaktowych.
  4. Konto bankowe należy potwierdzić i od tego momentu będzie można z niego korzystać.

Dobre banki w Polsce oferują obywatelom opcję założenia i prowadzenia darmowego konta osobistego. Konto może być przydatne do płatności za zakupy online, do opłacania rachunków, do przyjmowania swojej pensji i zarządzania budżetem. Najlepsze banki oferują użytkownikom dodatkową opcję korzystania z mobilnej bankowości, w tym innowacyjnej usługi BLIK.

Do czego można wykorzystać przelewy bankowe?

Płacić przelewem można za doładowanie konta w kasynie online lub zakupy online. Bez przelewów bankowych praktycznie nie wyobrażamy sobie życia codziennego. Wszystko to, za co płacisz w internecie, wspierane jest przez system płatności przelewem bankowym.  Jako obywatel Polski, masz możliwość otrzymywania swoich wypłat wprost na konto bankowe, z którego będziesz mógł wypłacać pieniądze w bankomatach, tworzyć lokaty, inwestować i korzystać z innych udogodnień właściciela banku.

Współczesne konto w banku to również opcja dostępu do znanych aplikacji państwowych, jak: mObywatel i podpisu zaufanego.

Oferty banków w Polsce

Jako klient możesz sam zdecydować, z której oferty banku chciałbyś skorzystać. Przygotowaliśmy listę najpopularniejszych polskich banków z krótkim omówieniem oferty każdego z nich. Wszystkie przytoczone nazwy banków to instytucje legalnie działające na terenie Polski. Oferują swoim klientom szeregu dogodnym, w tym opisywane dziś przelewy bankowe.

  • PKO Bank Polski – największy bank w Polsce. Oferuje klientom szeroką gamę usług bankowych, w tym konta osobiste, kredyty, lokaty oraz usługi dla firm.
  • Bank Pekao S.A. – znany ze swojego szerokiego wachlarza usług finansowych dla klientów indywidualnych i korporacyjnych. Kładzie nacisk na innowacyjne rozwiązania bankowości mobilnej.
  • mBank – to pionier bankowości internetowej w Polsce. Oferuje nowoczesne rozwiązania cyfrowe oraz atrakcyjne konta osobiste i firmowe.
  • ING Bank Śląski – popularny bank z szeroką ofertą produktów finansowych, w tym kont osobistych, kredytów hipotecznych oraz inwestycji. Jest znany z nowoczesnych rozwiązań online.
  • Santander Bank Polska – oferuje kompleksowe usługi bankowe, od kont osobistych po kredyty hipoteczne i inwestycje. Jest popularny ze względu na wysoką jakość obsługi klienta.
  • Bank Millennium – znany z atrakcyjnych ofert kont osobistych i firmowych. Oferuje także system nowoczesnej bankowości internetowej i mobilnej.
  • Alior Bank – bank oferujący innowacyjne produkty finansowe i korzystne warunki kredytowe. Usługi są zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm.
  • Credit Agricole Bank Polska – część międzynarodowej grupy bankowej. Oferuje szeroką gamę produktów bankowych, w tym konta osobiste, oszczędnościowe i kredyty.
  • Bank BNP Paribas Polska – globalny bank z szeroką ofertą usług finansowych, na przykład kont osobistych, kredytów i inwestycji.
  • Bank Handlowy (Citi Handlowy) – część międzynarodowej grupy Citi. Bank oferuje szeroki wachlarz usług: konta osobiste, kredyty oraz usługi dla korporacji.
  • Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) – bank specjalizujący się w finansowaniu projektów proekologicznych. BOŚ oferuje również standardowe produkty bankowe jak konta i kredyty.
  • Getin Noble Bank – bank oferujący konkurencyjne konta osobiste, kredyty oraz produkty oszczędnościowe. Jest ceniony za indywidualne podejście do klienta.
  • Idea Bank – skierowany głównie do przedsiębiorców, ponieważ oferuje szeroką gamę produktów finansowych wspierających małe i średnie firmy.

Prawo do wyboru banku w Polsce

Każdy obywatel w Polsce i krajów demarkacyjnych na świecie ma prawo wybrać, z której oferty banku chce skorzystać. Odpowiedni wybór oferty banku może dać Ci dostęp do lepszych ofert, w zależności od sposobu korzystania z konta, który preferujesz.

Jeśli planujesz zlecać klasyczne przelewy, na przykład jako opłaty za rachunki, dla znajomych, na zakupy i na gry, to oferta każdego wspomnianego wyżej banku będzie dla Ciebie odpowiednia.

Przelewy w większości banków są darmowe, lecz warto upewnić się w tej kwestii, na przykład poprzez szczegółowe zapoznanie się z regulaminem instytucji. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że przelewy bankowe z reguły potrzebują czasu na księgowanie. Możesz sprawdzić godziny sesji banku, by ustalić, kiedy przyjdzie przelew z banku do banku.

Wnioski i podsumowanie

Przelewy bankowe w Polsce są popularnym instrumentem płatniczym w życiu większości obywateli. Dziś praktycznie każdy ma konto w banku. Nawet osoby od 13 roku życia mogą założyć swoje konta Junior, dzięki którym możliwe jest zlecanie różnego rodzaju przelewów po wcześniejszej zgodzie opiekuna lub rodzica.

Sam zdecyduj, czy przelewy bankowe są dla Ciebie atrakcyjną opcją płatności!

Fryderyk Wiśniewski
Latest posts by Fryderyk Wiśniewski (see all)