Każdy z nas nosi ze sobą telefon, o którym pamiętamy na każdym kroku. Częściej zdarzy się, że zapomnimy portfela, a w nim pieniędzy i kart do płacenia, niż telefonu. Co zrobić w sytuacji, w której masz ze sobą telefon, a musisz zapłacić za zatankowane paliwo lub zakupy? W dzisiejszych czasach nie jest to problem, bo jesteś w stanie płacić wygodnie i bez dodatkowych opłat, tylko z wykorzystaniem swojego prywatnego telefonu komórkowego.
Już teraz dowiedz się więcej o różnych opcjach płacenia przez telefon i wybierz metodę najlepszą, która najbardziej do Ciebie przemawia. Zapraszamy do aktualnego przeglądu opcji płatności telefonem.
Dlaczego warto płacić telefonem?
Płacenie telefonem nie tylko jest wygodne, ale również bezpieczne. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach mamy możliwość korzystania z różnego rodzaju aplikacji rządowych, w których przechowujemy dowody rejestracyjne pojazdów, prawa jazdy i dowody tożsamości. Między innymi jest to powód, dla którego noszenie portfela nie jest już wymagane, no chyba, że do tego, by mieć ze sobą trochę pieniędzy.
Mając możliwość płacenia telefonem, eliminujemy potrzebę noszenia ze sobą pieniędzy lub karty, przez co posiadanie smartfona zastąpi wszystkie dotychczasowe potrzeby codziennego człowieka. Jeśli opcja płacenia telefonem brzmi dla Ciebie interesujące i chciałbyś dowiedzieć się, jak wygląda taki proces, to zachęcamy do sprawdzenia naszego przeglądu opcji płatności dla każdego i za darmo.
Rodzaje metod płatności telefonem
W 2024 roku dla posiadaczy smartfonów do dyspozycji jest wiele różnego rodzaju opcji płatności i metod płatności w polskich złotówkach i wielu innych walutach. jako klient banku nie nie musisz robić praktycznie nic by włączyć u siebie opcje wygodnych płatności. Możesz też zastąpić swoje konto w banku alternatywą – portfelem elektronicznym z opcją wymiany walut w korzystnych kursach albo kryptowalutami i szeregiem innych ciekawych udogodnień.
- NFC (Near Field Communication) – opcja płatności kartą metodą zbliżeniową, jeśli Twój telefon posiada funkcję NFC. Możesz wygodnie podpiąć kartę poprzez jej numer i kod zabezpieczający. Będziesz w stanie płacić swoim telefonem tak jak kartą, na przykład w sklepie w terminalu płatniczym.
- Kody QR – opcja na szybkiej realizacji płatności poprzez zeskanowanie kodu QR. Do skanowania kodu QR możesz użyć swojego aparatu w telefonie. Jeśli kod zostanie wykryty, na ekranie pojawi się link, który należy kliknąć.
- Aplikacje mobilne banków – można płacić klasycznie z poziomu aplikacji banku, czyli zlecać przelewy na numer konta bankowego, bez potrzeby logowania się do systemu bankowości elektronicznej na komputerze.
- Portfele mobilne (Mobile Wallets) – możesz zainstalować dedykowane aplikacje różnego rodzaju systemów płatności na swój telefon. Wymagany będzie wybór usługi i rejestracja konta użytkownika.
- Apple Pay – system szybkich płatności mobilnych dla posiadaczy urządzeń i konta Apple.
- Google Pay – system szybkich płatności mobilnych dla posiadaczy urządzeń i konta Google Gmail.
- Samsung Pay – system szybkich płatności mobilnych dla posiadaczy urządzeń i konta Samsung.
- BLIK – wygodna opcja płatności identyfikatorem BLIK, na przykład dla znajomego na numer konta lub za towary i usługi w terminalu płatniczym.
- SMS Premium – przez wysłanie sms-a można zapłacić dla operatora daną kwotę, lecz zazwyczaj 50% wyższą, ze względu na wymagane opłaty dla dostawcy usługi Premium SMS.
- Aplikacje do przesyłania pieniędzy (Peer-to-Peer Payment Apps) – możliwość płacenia przez zewnętrzne aplikacje, umożliwiające zarządzanie, wysyłanie i odbieranie pieniędzy, również dla posiadaczy urządzeń mobilnych. Zazwyczaj działają dzięki specjalnym aplikacjom z szeregiem udogodnień i funkcji dla posiadaczy telefonów komórkowych.
Możesz wybrać system dostosowany do Twoich potrzeb i preferencji. Możesz też postawić na jakość i wybrać opcję płatności, które są najczęściej wybierane przez współczesnych posiadaczy smartfonów.
Którą opcję płatności przez telefon wybrali Polacy?
W Polsce płatności mobilne przeżywają rozkwit. Korzysta z nich coraz więcej osób – starszych i młodszych. Obywatele Polski przekonują się do opcji płacenia przez telefon tym bardziej, że szereg polskich banków wspiera tę opcję przesyłania środków i płacenia nimi w sklepach stacjonarnych i online.
Poznaj rekomendowane opcje płatności, jeśli posiadasz telefon z dostępem do internetu:
BLIK
Usługa płatności BLIK na telefon działa na kilka sposobów:
- Przelewy natychmiastowe do znajomych na rachunek bankowy – umożliwia płacenie przez aplikację mobilną popularnych polskich banków. Mając zainstalowaną aplikację swojego banku, możesz wygodnie i ekspresowo wysyłać środki do innych użytkowników. Transfery BLIK są darmowe. Wystarczy wybrać użytkownicy z listy kontaktów na Twoim telefonie i potwierdzić transakcję kodem.
- Płatność za zakupy – wystarczy przepisać kod BLIK z aplikacji banku na terminal w sklepie i potwierdzić transakcję na urządzeniu mobilnym.
- Wypłaty z bankomatu – można wygodnie wypłacać pieniądze z bankomatów bez użycia karty. Wystarczy przepisać w bankomat kod BLIK i potwierdzić transakcję na swoim smartfonie.
- Płatność w internecie – istnieje opcja płatności za zakupy online poprzez wpisanie kodu BLIK i potwierdzenie transakcji w aplikacji banku na telefonie. Płacić z BLIK można na przykład na Allegro lub w kasynach online.
Jak aktywować BLIK? Jeśli na swoim telefonie masz zainstalowaną aplikację mobilną banku, to BLIK możesz aktywować w kilka chwil i za darmo. BLIK będzie pod Twoją ręką zawsze, więc wygodnie wypłacić kasę z bankomatu lub zapłacisz za zakupy bez karty.
Płatności przez NFC
Drugą popularną opcją płacenia przez telefon w Polsce są transakcje kartą zbliżeniowo. Poprzez podpięcie karty do smartfona – wystarczy dodać kartę do smartfona i będzie można nią płacić po zbliżeniu telefonu do terminala.
- Wypłaty w bankomacie – pozwala wygodnie wypłacać pieniądze po zbliżeniu karty. Działa tylko w wybranych bankomatach.
- Płatności w sklepach stacjonarnych – pozwala płacić zbliżeniowo telefonem bez potrzeby posiadania karty fizycznej.
Możesz korzystać z płatności przez NFC, jeśli Twój telefon posiada dostęp do internetu i przede wszystkim obsługuje technologię NFC. Wymagane będzie dodatnie karty fizycznej poprzez przeniesienie jej danych do kart elektronicznych na urządzeniu. Smartfon stanie się symulacją Twojej karty aż do momentu dezaktywacji w telefonie lub blokady karty.
Wnioski – czy warto korzystać z płatności mobilnych?
Opcja płatności telefonem w dzisiejszych czasach staje się standardem i nikogo nie dziwi fakt, że ludzie płacą zbliżając do terminala telefon, zegarek lub cokolwiek innego. Wszystkie opcje płatności ekspresowych za pośrednictwem telefonu oferują względne bezpieczeństwo. Oczywiście zachęcamy, by korzystać tylko z oficjalnych i legalnych produktów. Uważaj na oszustwa i próby wyłudzenia, na przykład, jeśli znajomy na szybko chce od Ciebie kod BLIK. Płatności tego typu są nie do odzyskania.